Всичко започва от блестящото слънце. Високата температура, сухият въздух и топлината през по-голямата част от деня в индийските провинции са принудили жените да търсят ефективни начини за защита. Най-изложена на слънчевите лъчи е косата. За разлика от тялото, което е добре покрито от сари. Какво общо има това с процедурите с масла за коса? Много общо.

Индийските жени са намерили решение на проблема в традиционната медицина. Ключова роля тук имат естествените масла за коса, които обикновено се използват и за грижа за кожата. Аюрведа приема четири етапа: изцеление на болести, превенция, подобряване на качеството на живот и развитие на съзнанието. Последният въпрос е от най-голямо значение.
Искате ли да се погрижите за външния си вид? Запознайте се с процедурите с масла за коса!

ПРОЦЕДУРА С МАСЛА ЗА КОСА – КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ТОВА?

Основният метод за грижа за косата, използван от индийските и арабските жени, се нарича процедура с масла за коса. От там методът се разпространява в целия свят. Днес скъпоценните свойства на естествените масла се използват от най-големите козметични компании. Маслената обработка е най-сигурната, най-естествената и ефективна техника за подобряване на състоянието на косата. За това се използват масла, които са богати на ценни свойства.

Няма определение за това какво представлява процедурата с масла за коса. В зависимост от избраните масла, начинът на приложение, нуждите и типът на косата, процедурата с масла за коса може да се различава. Повече за това по-долу. Накратко, можете да кажете, че третирането с масла за коса е метод за грижа за косата, който се основава на прилагането на естествени масла с поддържащи, регенериращи и защитни свойства.

Маслата за коса могат да се прилагат по няколко различни начина, в зависимост от предпочитанията. Изборът на подходящо масло е индивидуален и множеството налични масла изобщо не улесняват задачата. Отговорът на въпроса за това кое масло да изберете също е разгледан по-долу. За да се определи процедурата е най-важно какви ефекти има и какво можете да очаквате от него.

Процедура с масла за коса: ефекти

Резултатите от процедурата с масла за коса са толкова разнообразни, колкото и проблемите, които ни карат да достигнем до естествените масла за коса. Поддръжниците на процедурите с масла твърдят, че висококачественото масло за коса може да помогне на всичко. Скептиците ще се опитат да Ви убедят, че дори и едно масло би могло да увреди косата. Както обикновено, истината лежи някъде между тях – всичко зависи от избрания метод и от маслото.

Предимствата на процедурите с масла за коса са:

  • допълване на основни подхранващи съставки,
  • регенериране на уврежданията на структурата на косъма,
  • контрол на нивото на хидратация (маслото запазва водата в косата),
  • подновяване, подмладяване и възстановяване на еластичността на косата,
  • увеличаване на естествения обем,
  • изглаждане, омекотяване и придаване на блясък,
  • по-лесно разресване и укротяване на буйните кичури,
  • укрепване и стимулиране на растежа на косата,
  • елиминиране на проблема с косопада,
  • помага при пърхот, псориазис и раздразнения.

Най-голямото предимство на естествените масла за коса са ефектите. Процедурата с масла за коса може ефективно да замени балсам, серум и маска за коса. Всичко това се дължи на метода, съчетаващ поддържането, регенерирането, защитата и разкрасяването на косата в едно. Маслата за коса действат както във вътрешните структури на косата, така и върху нейната повърхност. Ефектът от такива процедури е комплексно подобрение на външния вид на всяка коса.

Кое масло за коса е най-доброто?

Знаете ли, че процедурата с масла за коса действа за всеки тип коса? Повече или по-малко увредена, вълнообразна или не, руса или кафява, къса или дълга, къдрава или права – всички те имат свое любимо масло за коса. Просто трябва да го намерите, което противно на външния вид може да предизвика повече проблеми, отколкото си мислите.

Маслата за коса нямат специална категория. Не е нужно да ги търсите в аптеките или в специализираните магазини, защото има достатъчно богат избор в супермаркета. Маслата за коса могат да бъдат различни. Не могат да навредят, така че всяко масло, което получавате, може да се използва за подобна процедура за косата.

Но ако очаквате някакви забележителни ефекти, трябва да съчетаете маслото с порьозността на косата. Първо, погледнете разделението на маслата според съдържанието на есенциални мастни киселини. Доколкото всяко масло за коса в повечето случаи съдържа EFA, пропорцията може да варира. При процедурите с масла за коса трябва да имате предвид тези малки, но съществени разлики.

ТИПОВЕ МАСЛА ЗА КОСА

Наситените масла (т.нар. изсушаващи) са всички масла със съдържание на много по-голямо количество наситени мастни киселини (без двойно свързване между въглеродни атоми, сред тях са лауринова, палмитинова, миристинова, стеаринова и бехенова киселини). Това качество прави изсушаващите масла за коса много по-добри и по-бързо проникващи в структурата на косата, поради малкия размер на частиците. С тях процедурата действа по-добре върху коса с малка порьозност.

Кои масла за коса съдържат наситени мастни киселини?

масло от бабасу – лауринова и миристинова киселина
палмово масло – 51% от лауриновата киселина
масло от жожоба – палмитинова киселина
кокосово масло – предимство на наситените мастни киселини
лешниково масло – арахидонова и бехенова киселина
кокосово масло – киселини: палмитинова, стеаринова, линоленова

ненаситени масла, които могат да бъдат разделени на две групи, които трябва да се имат предвид, когато се избира масло за коса.

[1] мононенаситени масла (т.нар. полуизсушаващи) са аналогични на предишния тип масла за коса, които съдържат голямо количество мононенаситени мастни киселини (едно двойно свързване между въглеродни атоми, сред тях са палмитолеинова и олеинова киселини). Предимството на тези киселини е, че имат среден размер частици и абсорбират в косата малко по-слабо. Процедурата с този тип масла за коса е перфектното предложение за коса със средна порьозност.

Кои масла за коса съдържат мононенаситени мастни киселини

зехтин – 60-75% олеинова киселина
масло от ший – 50% олеинова киселина и наситени мастни киселини
рапично масло – 62% олеинова киселина
синапено масло – ерукова киселина
лешниково масло 78% олеинова киселина
масло от сусам – 43% олеинова киселина
бадемово масло – 68% олеинова киселина
оризово масло – олеинова киселина

[2] полиненаситени масла (т.нар. неизсушаващи) са тези масла с високо съдържание на полиненаситени мастни киселини (съдържат повече от две свързвания между въглеродни атоми, сред тях са линолеинова, линоленова, арахидонова киселини). Такава концентрация на мастни киселини води до по-слабо проникване на маслото в косата заради по-големите частици. Поради тази причина процедурата с масла за коса с голяма порьозност трябва да се основава на тези конкретни масла.

Кои масла за коса съдържат полиненаситени мастни киселини?

рициново масло – 80% рицинолова киселина
ленено масло – 50% линоленова киселина
слънчогледово масло – 68% линоленова киселина
масло от тиква 50-60% линоленова киселина, 20% олеинова киселина
масло от пшеница – линолеинова и линоленова киселини
арганово масло – линолеинова и линоленова киселини
масло от сусам – 43% линоленова киселина
оризово масло – линоленова киселина

ПРОЦЕДУРА С МАСЛА ЗА КОСА – НАЙ-ДОБРИТЕ МЕТОДИ

Няма съмнение, че процедурата с масла за коса е един от най-хитрите методи за грижа за косата. Все повече жени са убедени, че процедурите с масла могат да направят чудеса. Простотата при прилагането е ключов аргумент при вземането на решение за закупуване на масло за коса вместо маска за коса. Интересно ли Ви е какво представлява процедурата с масла за коса?

Нанасяне на масла за коса

Маслата за коса могат да се прилагат по различни начини. Има четири основни метода за нанасяне на масло върху косата, но това не са единствените възможности. Всички методи могат да се комбинират, за предпочитане да се променят и подобряват според Вашите нужди. Основата за експериментите са четири традиционни метода за процедури.

Процедура с масла за коса върху суха коса – както показва името, това се основава на прилагане на масло върху напълно суха коса; можете да го правите преди измиване на косата или след това, зависи от това колко мазно масло е и каква е неговата абсорбция; процедурата с масла върху суха коса е методът с най-слабите свойства и обикновено се препоръчва за стилизиране, повече гладкост и за блясък върху косата.

Процедура с масла за коса върху мокра коса – се извършва върху влажна коса (най-добре), което кара космените кутикули да се отварят и подхранващите вещества да се абсорбират по-добре; нанасянето на масло върху влажна коса може да се извърши преди или след измиване на косата; този метод работи най-добре като интензивно подхранваща, регенерираща и укрепваща процедура за косата.

Процедура с масла за коса в купичка – се предполага, че е най-мощният и най-ефективният метод; в по-голяма купа подгответе микс от топла вода и избрано масло в съотношението, което Ви харесва (обикновено 2-3 супени лъжици на цялата купа) и потопете косата в подготвената ваничка; температурата предизвиква отваряне на космените кутикули, водата улеснява абсорбирането на маслото и така процедурата е по-ефективна.

Масло като допълнение към продукт – е общо решение; ако не искате да се откажете от любимия си балсам за коса или не разполагате с време да носите маслото няколко часа, можете просто да подобрите някой продукт – няколко капки масло за коса, добавени към шампоан, балсам, серум или маска за коса, ще му осигурят ценни свойства.

Тук трябва да споменем, че методите за процедура с масла за коса могат допълнително да бъдат разделени по два начина. Процедурата е универсална. Няма строги правила, така че е възможно да се колебаете по два въпроса. Кога да използвате маслото за коса? Трябва ли да бъде нанесено върху цялата дължина на косата?

Първият въпрос е дали маслото за коса трябва да остане през нощтаили може да се приложи през деня. Всичко зависи от Вашите предпочитания. Маслата за стилизиране, фиксиране на прическа и добра абсорбция могат да се прилагат през деня. Те не изискват изплакване и имат повърхностно действие. Ако се грижите за дълбоко поддържане, по-добре оставяйте маслото през нощта. Обаче не всяко масло е подходящо за през нощта, тъй като може, например, да раздразни скалпа. Трябва да внимавате.

Вторият въпрос включва прилагането на масло върху косата. И все пак много зависи от предпочитанията, типа на маслото или проблемът на косата. Обикновено процедурата може да се извърши само върху скалпа, върху цялата дължина на косата или в комбинация. Често се използват природни масла само за защита на краищата на косата. Всеки метод е ефективен по свой начин.

Отмиване на масло за коса

Приложението е едно. Дали маслата за коса изискват изплакване? Да и не. Всичко зависи от маслото, използвано за третиране. Продуктът с мазна, лепкава и неизсушаваща формула няма да изглежда естетически добре върху косата Ви, така че трябва да се изплакне. Независимо от това, леките, сухи масла са предназначени за, например, стилизиране, и не е необходимо да се изплакват.

Ако решите да изплакнете маслото, трябва да имате правилните инструменти за това. Утежняващите масла, за съжаление, се измиват трудно с деликатен шампоан, въпреки че се препоръчват за коса, за да се избегне увреждане. Маслата за коса се отстраняват по-лесно със силни шампоани, с правилните препарати и най-добре със SLS или SLES в състава.

Най-често възникващите грешки при процедурите с масла за коса

ВНИМАНИЕ! Процедурата с масла за коса наистина е като рулетка. Можете да помислите кое масло ще бъде най-доброто за Вашата коса, но понякога няма да действа. Абсорбцията и ефективността на маслото се влияят от различни фактори, които трябва да бъдат взети под внимание. Не само онова масло, което избирате, но и методът, който трябва да съответства на типа коса и предпочитанията.

Противно на външния вид, процедурите на косата не са лесна задача. Трябва да имате предвид, че може да е неефективно, ако не се прилага правилно.

Процедура с масла за коса – TOP грешки

  1. Първата и най-сериозната грешка, свързана с процедурите с масла за коса, е изборът на неправилно масло. Заслужава си да се знае каква е порьозността на косата Ви (по-надолу) и да се грижите за нея с масло, което съответства на структурата на косата. Повдигането на космените кутикули има сериозно значение. Маслото с прекалено големи частици може да утежни косата с малка порьозност, а тази с малки частици може да предизвика накъдряне при косата с голяма порьозност. Очевидно е, че предложеното съдържание на мастни киселини може да бъде полезно, но всъщност може да бъде напълно различно масло подходящо за Вас. Правилото е просто – ако косата реагира лошо, трябва да спрете да използвате маслото и да изпробвате различни решения.
  2. Освен правото избор на масло, важна е и дозировката. Втората грешка е прилагането на прекалено голямо количество масла за коса. Ние сме убедени, че колкото повече козметика се прилага, толкова по-добре изглежда косата. За съжаление, в действителност излишното масло може да бъде вредно, защото то може да доведе до утежняване на косата. Процедурата с масла за коса трябва да бъде придружена от умереност. За косата е по-добре да се прилага по-скоро твърде малко, отколкото твърде много. Важно е маслото да абсорбира и да не оставя мазен и лепкав слой върху косата.
  3. Процедурата с масла за коса не е свързана само с избора на субстанция, която ще се прилага върху косата. Другото съществено нещо е методът. Съществува тенденция да се избира неадекватно приложение на масло. Ако косата Ви е чувствителна, по-добре правете процедура с косата преди да я измиете, върху влажна коса, и я оставете не повече от 15 минути. Ако се очаква тази процедура да улесни стилизирането, направете процедура върху суха коса. Но ако косата се нуждае от дълбоко възстановяване, помислете да я оставите през нощта или да я потопите в купичка. Целта, която искате да постигнете определя метода на процедурата.

ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА И ИЗБОР НА МАСЛО

В основата на целия смисъл на процедурата с масла за коса е порьозността на косата. Само когато знаете какъв тип порьозност има Вашата коса, тогава можете да изберете най-ефективната грижа. Какво е порьозност? Това е състояние на косата, при което космените кутикули са издигнати. Ако кутикулите са не са издигнати, тогава косата е добре защитена и много здрава. Когато кутикулите са издигнати, порьозността се увеличава и косата е по-слаба и подложена на увреждане.

Как се определя порьозност на косата?

Има поне няколко метода за определяне на порьозността на косата, въпреки че никой от тях не дава 100% гаранция, че точно това е състоянието на косата. Най-добре е да посетите трихолог и да го помолите да погледне косата под микроскоп. За съжаление, не всеки има такава възможност или желае да инвестира в подобен тип проверка. Няма проблем. Типът на косата може да се определи и у дома.

Тестът с кокос се основава на определяне на порьозността на косата с използване на кокосово масло. Това е проникващо масло, което съдържа много наситени мастни киселини и се препоръчва най-вече за коса с малка порьозност. Просто трябва да купите малка опаковка кокосово масло (това е много достъпно масло) и да направите процедура с него. Ако косата е гладка, лъскава и здрава след употреба, тогава най-вероятно е с малка порьозност. Но ако се накъдри заради маслото, това е индикатор за голяма порьозност.

Тест с вода (или тест с чаша вода) вероятно е най-често правеният, защото е по-авторитетен. В този случай се изследва колко бързо космите могат да абсорбират влажността. Просто вземете чиста чаша и я напълнете с вода. Ако косата остане на повърхността на водата, това означава, че е с малка порьозност и кутикулите не са издигнати, т.е. не позволяват на водата да проникне в нея. Ако падне бързо до дъното, тогава има голяма порьозност, поглъщайки вода много бързо, защото кутикулите на издигнати. Бавното падане на кичурите е индикация за средна порьозност.

Типът коса може да се определи и чрез анализ на външния вид. Обикновено няма нищо трудно в това, защото порьозността оказва значително влияние върху вида на косата. Косите с малка порьозност са прави, а косите с голяма порьозност за къдрави. Съществуват обаче изключения от правилото, като косата с малка порьозност, която е естествено къдрава. Въпреки това обикновено изглежда така:

  • Коса с малка порьозност – права, гладка, лесна за разресване, с блясък, с дълбок цвят, силна, кадифено мека, не е лесна за стилизиране.
  • Коса със средна порьозност – леко вълнообразна, не толкова кадифена, склонна към накъдряне, недобър външен вид, опадаща, по-лесна за стилизиране.
  • Коса с голяма порьозност – къдрава, груба, твърда, видимо матирана, лесна за стилизиране, но също така се уврежда лесно, слаба, опадаща, с пърхот, чуплива.

Какви масла за коса да изберете?

Както беше споменато по-горе, маслата за коса могат да имат различно количество наситени и ненаситени мастни киселини. Това има значение по отношение на размера на частиците и е свързано с порьозността на косата. Ключът към успеха е правилното съчетание на маслото с типа коса. Струва си да обърнете внимание на това не само когато избирате естествени масла. Породата на косата е важна и при избора на козметика като маска за коса, балсам или смес от масла.

Масла за коса с малка порьозност

Маслата за косата с малка порьозност съдържат голямо количество наситени мастни киселини. Те имат по-малки частици и проникват по-лесно във вътрешността на косъма. Нещо повече, не утежняват и обикновено не омазняват косата.

Препоръчани масла: масло от бабасу, палмово масло, масло от жожоба, кокосово масло, фъстъчено масло, какаово масло

Препоръчани продукти:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • Serum-in-Oil от Dove
  • Dabur Vatika
    Invisible Oil от Bumble and Bumble

Масла за коса със средна порьозност

Идеални за коса със средна порьозност са маслата със средни частици. Това е характерно за маслата за коса с мононенаситени мастни киселини. Те са подходящи за косата с издигнати кутикули.

Препоръчани масла: зехтин, масло от ший, масло от синап, лешниково масло, сусамово масло, бадемово масло, оризово масло

Препоръчани продукти:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • Mythic Oil от L’Oreal
  • Serum-in-Oil от Dove
  • Redken Diamond Oil
  • Elixir Ultime от Kerastase
  • Moroccanoil Treatment
  • Bamboo Kendi Pure Treatment Oil от Alterna

Масла за коса с голяма порьозност

Най-големият избор от масла определено се отнася до косата с голяма порьозност. Най-добрите масла за този тип коса трябва да имат голямо количество полиненаситени мастни киселини, което означава, че техните частици трябва да имат големи размери. Само по този начин те могат да “запечатят” космените кутикули.

Препоръчани масла: рициново масло, слънчогледово масло, тиквено масло, масло от пшеница, арганово масло, сусамово масло, оризово масло

Препоръчани продукти:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • Mythic Oil от L’Oreal
  • Rare Blend Oil от Ojon
  • Diamond Oil от Redken
  • Bamboo Kendi Dry Oil от Alterna
  • Bellessere Oil от Kemon
  • Moroccanoil Treatment